Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - O dentystach

Endodonta Chorzów

Najbardziej popularne zabiegi takie jak plombowanie

Uśmiech jest niewątpliwie wizytówką każdego człowieka. Poznając nową osobę automatycznie zwracamy uwagę na jej uzębienie, ponieważ rzuca się ono w oczy. Należy zatem jak najlepiej dbać o zęby. Stomatolog to lekarz

Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - O dentystach Endodonta Chorzów
specjalizujący się w leczeniu uzębienia. Najbardziej popularne zabiegi takie jak plombowanie, czy usuwanie nadmiaru kamienia z płytki nazębnej to dla dentysty chleb powszedni. Zaleca się regularne wizyty kontrolne co pół roku, lub przynajmniej co roku. Zapobiega to ewentualnemu pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta, a także umożliwia szybkie wykrycie i usunięcie jakiejś drobnej "usterki", zanim zamieni się to w coś znacznie poważniejszego. Dentysta to z pewnością nie jest zawód dla osób wrażliwych, natomiast zarobki są dość imponujące. Z perspektywy szarego pacjenta bardziej interesujące jest jednak to, na jakiej podstawie wybrać odpowiedni gabinet dentystyczny. A więc warto czytać opinie na temat różnych stomatologów, a przede wszystkim zdecydować się na gabinet prywatny lub publiczny. Nie warto eksperymentować z doborem lekarza poprzez losowe wybranie jakiegoś dentysty. Nie warto ryzykować.


Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Jednak szczoteczka nie jest w stanie

Jak właściwie dbać o zęby, żeby zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem? Oczywiście przede wszystkim należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Jednak szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych – tutaj z pomocą przyjdzie nam klasyczna nić dentystyczna. Kolejnym istotnym elementem profilaktyki zębów są regularne wizyty u dentysty. Dentysta nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, zaleci lub wykona ewentualne leczenie ubytków, ale również doradzi w kwestii profilaktyki domowej. W końcu każdy z nas jest inny i nawet dbanie o zęby w wielu przypadkach jest sprawą indywidualną.

Jeśli chodzi o wybór szczoteczki, to dobrze jest zainwestować w szczoteczkę elektryczną z obrotową główką, która lepiej i dokładniej doczyści nasze zęby. Stomatolog z całą pewnością doradzi wybór takiej szczoteczki, aby zakupić dobry sprzęt, ale też nie przepłacać. Warto też poprosić o udzielenie instruktażu mycia i nitkowania zębów, tak, by w trakcie codziennych praktyk nie uszkodzić ani dziąseł, ani szkliwa.

Gabinet dentystyczny to miejsce, w którym znajdziemy szeroką ofertę profilaktyki stomatologicznej, począwszy od usuwania kamienia i osadu nazębnego, poprzez lakowanie, lakierowanie, czy fluoryzację zębów, aż po leczenie i wypełnianie ubytków, jeśli jest taka konieczność. Należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, dzięki którym łatwiej będzie zapanować nad stanem naszego uzębienia i uniknąć problemów z próchnicą, nadwrażliwością zębów, czy poważniejszymi schorzeniami.


na koronie

Pragniemy wyglądać atrakcyjnie, lecz bardzo często zapominamy o tym, co świadczy o naszej atrakcyjności. Jedną z podstawowych rzeczy, które dodają nam urody lub ją odbierają jest stan zębów. Pragniemy mieć szeroki uśmiech i pokazywać zadbane zęby, lecz jak to się ma do tego, gdy gabinet dentystyczny omijamy szerokim łukiem. Nie jest możliwe, aby przez lata mieć zdrowe zęby bez pomocy stomatologa, który zaleczy psujący się ząb, oczyści go, wybieli, a czasem usunie. A na miejsce usuniętego dentysta wstawi nowy sztuczny ząb, który będzie się trzymał np. na koronie. Stomatolog nie gryzie i nie zrobi nam krzywdy. Dlaczego więc ogromna ilość dorosłej populacji boi się wizyty u dentysty ? Wstyd przyznać, że dzieciom przychodzi to łatwiej niż osobom dorosłym. Wniosek jest taki, że dorośli bardziej od dzieci boją się stomatologa. Dziecku można nakazać, zachęcić do odwiedzenia dentysty, a nawet zaprowadzić. A w jaki sposób zmusić dorosłą osobę, aby odwiedziła gabinet stomatologiczny ? Gdy rozsądek się wyłącza, a włącza się strach, który ma wielkie oczy. Medycyna, a w tym stomatologia poszła już tak daleko, że wszystkie zabiegi możliwe są do wykonania pod znieczuleniem. Ponadto wszystkie zabiegi wykonywane są w jak najlepszych warunkach i przy użyciu specjalistycznych i sterylnych narzędzi. A sam stomatolog jest osobą, jak najbardziej kompetentną i bez obaw można powierzyć mu swoją jamę ustną, aby dokonał oceny uzębienia i dokonał oględzin dziąseł. A następnie umówić się na kolejną wizytę w celu podjęcia leczenia zębów.


Jest to istotne dla zminimalizowania szkód

Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie. Przyjmuje się, że najlepszym odstępem jest pół roku. Co sześć miesięcy warto udać się na dokładny przegląd jamy ustnej. Stomatolog jest wtedy w stanie wykryć wszelkie rozwijające się ubytki i odpowiednio wcześnie zareagować. Jest to istotne dla zminimalizowania szkód oraz ograniczenia bólu w trakcie leczenia. Można również stwierdzić czy nie doszło do ewentualnych błędów w trakcie codziennej pielęgnacji. Dentysta może poinstruować jak dokładnie czyścić zęby oraz na co zwrócić uwagę. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste i odruchowe. Ogromną role odgrywają również używane na co dzień produkty. Preparaty przeznaczone do utrzymania uzębienia w czystości wspomagają pozbywanie się bakterii z powierzchni zębów. Jednak duże znaczenie ma również używana szczoteczka oraz jej włosie. Nie może być zbyt miękkie i giętkie. Należy to jednak dopasować również do wrażliwości dziąseł. Gabinet Dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z leczeniem ubytków.


Z uwagi na to należy zwrócić

Regularne kontrole uzębienia u stomatologa dają większe szanse na odpowiednio wczesne wykrycie pojawiających się ubytków. Istotne jest, aby rozpocząć leczenie na początkowych etapach rozwoju próchnicy. Dzięki temu można zniwelować szkody. Dodatkowo ogranicza się ryzyko przejścia bakterii na inne zęby. Z tego powodu niezbędne jest, aby regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. W trakcie wizyt kontrolnych sprawdzana jest cała jama ustna. Często dla pewności wykonywane są również prześwietlenia, na których można rozpoznać wszelkie niepokojące zmiany. Jest to ogromnym ułatwieniem w trakcie leczenia i daje pewność, że nic nie zostanie pominięte. Z uwagi na to należy zwrócić uwagę, aby dentysta dokładnie sprawdził wszelkie detale i szczegółowo skontrolował stan uzębienia. W ten sposób można również poprawić wygląd zębów. Im mniej wypełnień zostanie założonych tym lepiej. Przekłada się to również na wytrzymałość zębów i pozwala uniknąć problemów z nadmiernym gromadzeniem się osadów na szkliwie.



© 2019 http://o-dentystach.gazeta.beskidy.pl/